Jak odkręcić zapieczoną i zardzewiałą śrubę?

Skorodowana śruba może sprawiać niemałe kłopoty przy próbie jej wykręcenia. W tym przypadku trzeba zachować ostrożność, ponieważ przy zastosowaniu nieodpowiedniej metody można zerwać gwint, co znacznie utrudni usunięcie elementu i przysporzy wielu innych problemów. W… czytaj więcej »

Jakie wkręty do płyt gk?

Płyty kartonowo-gipsowe to popularne rozwiązanie, przyspieszające budowę i obniżające jej koszty. Wykorzystuje się je m.in. w ściankach działowych czy podwieszanych sufitach modułowych. Co jednak stosuje się do ich łączenia? W tym wpisie wyjaśniamy, jakie wkręty… czytaj więcej »

Nakrętki samohamowne – rodzaje i zastosowanie

Nakrętki samohamowne (nazywane też samokontującymi czy samozabezpieczającymi), to elementy złączne wykorzystywane do połączeń śrubowych. Odmiana ta posiada specjalną wkładkę, zwiększającą tarcie, co zapobiega odkręceniu. W tym wpisie opisujemy nakrętki samohamowne – przedstawiamy ich rodzaje oraz… czytaj więcej »

Grupy i rodzaje stali nierdzewnej

Stal nierdzewna – rodzaje W przypadku stali nierdzewnych rozróżnia się cztery odmiany, ze względu na ich strukturę krystaliczną. Są to: stal austenityczna (A), ferrytyczna (F), austenityczno-ferrytyczna (duplex) oraz martenzytyczna (C). Różnice w sposobie ich produkcji,… czytaj więcej »

Oznaczenia, normy i rozmiary nakrętek sześciokątnych

Nakrętka sześciokątna jest powszechnie stosowanym łącznikiem w połączeniach śrubowych, którego gwint pasuje do śruby. Z tego względu występuje w wielu różnych wariantach i rozmiarach. W tym wpisie omawiamy podstawowe normy, oznaczenia oraz wymiary nakrętek sześciokątnych…. czytaj więcej »

Stal INOX – właściwości i zastosowanie

Nazwa „INOX” często jest spotykana jako określenie koloru sprzętu AGD, ale w rzeczywistości jest to odmiana stali. Ponieważ jest wyjątkowo odporna, jest powszechnie stosowanym materiałem w przemyśle. W tym wpisie wyjaśniamy, skąd wzięła się nazwa,… czytaj więcej »