Jak odkręcić zapieczoną i zardzewiałą śrubę?
Skorodowana śruba może sprawiać niemałe kłopoty przy próbie jej wykręcenia. W tym przypadku trzeba zachować ostrożność, ponieważ przy zastosowaniu nieodpowiedniej metody można zerwać gwint, co znacznie utrudni usunięcie elementu i przysporzy wielu innych problemów. W… czytaj więcej »
Jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką?
Jak odkręcić wyrobioną śrubę, nie tracąc czasu i nerwów? Taki kłopot to mało przyjemne, ale niestety dość częste zjawisko. Istnieje na szczęście kilka sposobów na to, by szybko się z nim uporać, bez ryzyka uszkodzenia… czytaj więcej »
Jakie wkręty do płyt gk?
Płyty kartonowo-gipsowe to popularne rozwiązanie, przyspieszające budowę i obniżające jej koszty. Wykorzystuje się je m.in. w ściankach działowych czy podwieszanych sufitach modułowych. Co jednak stosuje się do ich łączenia? W tym wpisie wyjaśniamy, jakie wkręty… czytaj więcej »
Kotwy mechaniczne oraz kotwy chemiczne – różnice i rodzaje
Kotwy są elementami wykorzystywanymi do łączenia elementów konstrukcyjnych, a także elementów wyposażenia wnętrz oraz innych instalacji. Istnieje wiele ich odmian, dlatego dobrze jest być zorientowanym w temacie. W tym wpisie opisujemy kotwy mechaniczne oraz kotwy… czytaj więcej »
Nakrętki samohamowne – rodzaje i zastosowanie
Nakrętki samohamowne (nazywane też samokontującymi czy samozabezpieczającymi), to elementy złączne wykorzystywane do połączeń śrubowych. Odmiana ta posiada specjalną wkładkę, zwiększającą tarcie, co zapobiega odkręceniu. W tym wpisie opisujemy nakrętki samohamowne – przedstawiamy ich rodzaje oraz… czytaj więcej »
Jakie wkręty do drewna? Sprawdź, jak dobrać je w zależności od jego twardości i przeznaczenia!
Wkręty do drewna są jednymi z najczęściej wykorzystywanych elementów złącznych. Są niezwykle różnorodne, przez co mają szerokie zastosowanie. Z ich pomocą można tworzyć bezpieczne, trwałe połączenia, niezależnie od rodzaju drewna czy płyty wiórowej. W tym… czytaj więcej »
Grupy i rodzaje stali nierdzewnej
Stal nierdzewna – rodzaje W przypadku stali nierdzewnych rozróżnia się cztery odmiany, ze względu na ich strukturę krystaliczną. Są to: stal austenityczna (A), ferrytyczna (F), austenityczno-ferrytyczna (duplex) oraz martenzytyczna (C). Różnice w sposobie ich produkcji,… czytaj więcej »
Oznaczenia, normy i rozmiary nakrętek sześciokątnych
Nakrętka sześciokątna jest powszechnie stosowanym łącznikiem w połączeniach śrubowych, którego gwint pasuje do śruby. Z tego względu występuje w wielu różnych wariantach i rozmiarach. W tym wpisie omawiamy podstawowe normy, oznaczenia oraz wymiary nakrętek sześciokątnych…. czytaj więcej »
Stal INOX – właściwości i zastosowanie
Nazwa „INOX” często jest spotykana jako określenie koloru sprzętu AGD, ale w rzeczywistości jest to odmiana stali. Ponieważ jest wyjątkowo odporna, jest powszechnie stosowanym materiałem w przemyśle. W tym wpisie wyjaśniamy, skąd wzięła się nazwa,… czytaj więcej »
Gatunki stali nierdzewnej – rodzaje, oznaczenia i zastosowania
Stal nierdzewna ze względu na swoje wyjątkowe właściwości jest powszechnie stosowana w wielu dziedzinach przemysłu, budownictwa oraz życia codziennego. Istnieje kilka jej odmian, różniących się od siebie parametrami. Poszczególne typy są wykorzystywane do konkretnych celów…. czytaj więcej »