Jakie wkręty do drewna? Sprawdź, jak dobrać je w zależności od jego twardości i przeznaczenia!

Wkręty do drewna są jednymi z najczęściej wykorzystywanych elementów złącznych. Są niezwykle różnorodne, przez co mają szerokie zastosowanie. Z ich pomocą można tworzyć bezpieczne, trwałe połączenia, niezależnie od rodzaju drewna czy płyty wiórowej. W tym wpisie podpowiadamy, jakie wkręty do drewna wybrać, kierując się parametrami materiału!

Rodzaje wkrętów do drewna

Wkręty do drewna są bardzo zróżnicowane. Dzieli się je na grupy, ze względu na:

  • materiał – najczęściej spotykane są wkręty do drewna nierdzewne oraz ze stali ocynkowanej; można również znaleźć elementy z mosiądzu, miedzi i innych metali;
  • kształt łba– istnieją wkręty do drewna z łbem sześciokątnym, ale też wkręty do drewna z płaskim łbem, grzybkowe, wpuszczane, soczewkowe, kuliste, stożkowe i jeszcze wiele innych odmian;
  • typ gniazda– wkręty do drewna mogą mieć nacięcie proste, z wgłębieniem krzyżowym (PH lub PZ), z gniazdem kwadratowym albo z gniazdem sześciokarbowym (TX). Dostępne są również wkręty do drewna z gniazdem imbusowym;
  • zakończenie wkrętu– większość wkrętów do drewna ma ostre zakończenie (standardowy szpic, koniec wiercący lub koniec tnący CUT), co pozwała łatwiej je wkręcać, bez wcześniejszego nawiercania.

Znaczenie ma również odporność wkrętów na różne czynniki zewnętrzne, m.in. wilgoć czy substancje chemiczne.

Jakie wkręty do drewna wybrać?

Dobrze dobrany wkręt do drewna daje gwarancję trwałości oraz solidności połączenia. Ma znaczenie także na względy estetyczne, dlatego ważne jest, by zwracać uwagę na te niepozorne elementy.

Wiele osób ma kłopot z tym, jakie wkręty do drewna wybrać. Można kierować się różnymi kryteriami, ale pewne z nich są uniwersalne. Niezależnie od tego, jakie materiały mają łączyć i jakie ma być ich przeznaczenie, najbezpieczniejszą opcją są trwałe wkręty do drewna nierdzewne.

Stal nierdzewna sprawia, że wkręty są odporne na korozję oraz odpowiednie do stosowania w różnych warunkach. Doskonale sprawdzają się jako wkręty do drewna na zewnątrz, ponieważ nie korodują w kontakcie z wilgocią. Dzięki temu nie dochodzi do żadnych przebarwień, związanych zwykle właśnie z procesami korozyjnymi (szczególnie w aplikacjach zewnętrznych). Nierdzewne wkręty do drewna są nie tylko trwałe, ale i estetyczne. Powszechnie wykorzystuje się je do m.in. montażu desek tarasowych, krokwi czy więźby dachowych. Są często używane także we wnętrzach, w dodatku nie tylko przy łączeniu drewna, ale też płyt wiórowych czy płyt OSB.

Jak dobrać długość wkrętów do drewna?

Bardzo ważną kwestią jest również dobór długości wkrętów do drewna. Z tego właśnie względu są dostępne w tylu różnych rozmiarach. Wkręt musi być dostosowany do wymiarów łączonych elementów oraz innych kryteriów praktycznych czy estetycznych. Zwykle wkręt powinien maksymalnie przylegać do powierzchni drewna, ponieważ jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie. Przez to nie może być zbyt długi. Trzeba jednak mieć na względzie to, że w niektórych przypadkach łeb wkrętu powinien nieco wystawać ponad powierzchnię – wtedy konieczne są dłuższe warianty.

Długość wkrętów często ma związek z rodzajem zastosowania. Wkręty do konstrukcji drewnianych z grubych, cięższych elementów powinny być dłuższe. Krótsze wkręty są z kolei zazwyczaj wykorzystywane np. w meblarstwie.

Wkręty do konstrukcji drewnianych a twardość drewna

Wybierając wkręty do drewna należy oczywiście mieć też na względzie twardość podłoża. Nieprawidłowo dobrane elementy złączne mogą doprowadzić do uszkodzenia struktury materiału, uniemożliwiając stworzenie solidnego połączenia. Duże znaczenie ma m.in. struktura zwojów na gwincie. Wyróżnia się dwa główne rodzaje – z gwintem standardowym (tzw. grubym, grubozwojowym) oraz drobnozwojowym (tzw. drobnym, cienkim).

  • Wkręty z gwintem grubym dedykowane są do drewna miękkiego, takiego jak cedr, jodła, lipa, sosna, świerk, topola. Stosuje się je też do płyt, takich jak np.: sklejka liściasta, płyta wiórowa, MDF czy HDF.
  • Wkręty z gwintem drobnym dedykowane są do drewna twardego, takiego jak np.: brzoza, dąb, jesion, klon, mahoń, orzech włoski, wiśnia.

Do drewna miękkiego powinno się stosować wkręty z ostrymi końcówkami (tzw. wkręty samowiercące), ponieważ dzięki temu można je wygodnie wkręcać bez konieczności wcześniejszego wykonywania nawierceń, co ułatwia i przyspiesza pracę.

Do drewna twardego najlepiej sprawdzają się wkręty wzmocnione. W tym przypadku gwint może zajmować cały trzonek lub tylko część jego długości.

Jak wkręca się wkręty do drewna?

Jeśli wkręty do drewna mają spełniać swoją funkcję, trzeba oczywiście prawidłowo je zamontować. Jak wkręcać wkręty do drewna? W większości przypadków łeb nie powinien wystawać ponad podłoże. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że wkrętów nie można osadzać zbyt głęboko, szczególnie przy zastosowaniach zewnętrznych. Zbyt mocne przykręcenie np. desek tarasowych sprawi, że powstaną zagłębienia, w których będzie się gromadzić woda. To z kolei negatywnie odbije się na kondycji elementów złącznych oraz drewna.

Jaki powinien być otwór pod wkręt do drewna?

Czy zawsze konieczne jest przygotowywanie otworów pod wkręt do drewna? Nie jest to wymagane, gdy pracuje się z miękkimi materiałami. Dzięki tzw. wkrętom samowiercącym w większości przypadków można bez problemu umieścić wkręt w drewnie bez wcześniejszego nawiercania.

Trudniej jest przy pracy z twardymi gatunkami drewna albo gdy mocowanie znajduje się blisko krawędzi. W tych przypadkach zwykle wykonanie pierwszego otworu (tzw. otworu prowadzącego) jest niezbędne. Powinien mieć taką średnicę, jak średnica wewnętrznego rdzenia wkrętu (mniejszą od średnicy zewnętrznej gwintu wkrętu) oraz długość równą z długością wkrętu.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich wkrętów do drewna, w wielu sytuacjach można jednak zrezygnować z wiercenia otworów.

Jakie wkręty do drewna?

Jakie wkręty do drewna wybierać? W każdym przypadku powinno się kierować indywidualnymi czynnikami, zgodnie z tym, jakie ma być ich zastosowanie. Na pewno warto stawiać na elementy nierdzewne, które gwarantują wysoką jakość łączenia na wiele lat.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty wkrętów do drewna w wersji nierdzewnej oraz ocynkowanej. Jeśli pojawią się jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu – nasza doświadczona obsługa chętnie służy radą!