Śruby, nakrętki i podkładki mosiężne

W celu sprostania oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów w swojej ofercie posiadamy szeroki asortyment wyrobów śrubowych wykonanych z mosiądzu.

Do najczęściej sprzedawanych elementów złącznych z mosiądzu należą:

 

Mosiądz, właściwości i zastosowanie

Mosiądz to znany już od średniowiecza materiał, mający nadal szerokie zastosowanie. Jest to stop zawierający głównie miedź i cynk, jednak w użyciu znajdują się też stopy zawierające więcej metali. Warto sięgnąć po wyroby z tego metalu, ponieważ poza atrakcyjnym wyglądem charakteryzują się dobrymi właściwościami mechanicznymi.

Co to jest mosiądz?

Mosiądz to zbiorcza nazwa stopów miedzi zawierających z reguły od 10 do 45% cynku, który jest tu głównym składnikiem stopowym. W zależności od zawartości miedzi mosiądze dzielimy na:

  • czerwone, zawierające powyżej 80% miedzi, do których należy np. tombak,
  • mosiądze właściwe, o żółtej barwie
    ponadto niektórzy do mosiądzów zaliczają:
  • mosiądz biały, w którym przeważa cynk, zaś miedzi jest kilkanaście procent.

Mosiądze, ze względu na zastosowane składniki, dzieli się na dwuskładnikowe i wieloskładnikowe, w których poza cynkiem znajdują się takie metale, które poprawiają określone właściwości stopu.

Właściwości mosiądzu

Zależą one od zastosowanych do produkcji stopu metali oraz sposobu obróbki. Dobrą plastycznością charakteryzuje się stop o zawartości cynku 30% i dlatego jest on najczęściej wykorzystywany do wyrobów wymagających obróbki na zimno, m.in. drutów i cienkich blach. Z kolei stopy o zawartości cynku wyższej niż 32% są najlepsze do obróbki plastycznej na gorąco.

Mosiądze odlewnicze charakteryzuje rzadkopłynność i dobre wypełnienie form, dzięki czemu stosowane są do wytwarzania odlewów kokilowych, piaskowych i ciśnieniowych.

Zalety i wady mosiądzu

Mosiądze charakteryzują się wysoką odpornością na korozję i ścieranie. W przypadku mosiądzów odlewniczych wady dotyczą samego etapu odlewania, ponieważ w wysokich temperaturach dochodzi do parowania cynku, więc podgrzewanie stopu musi być prowadzone pod przykryciem. Inną, poważną wadą jest duży skurcz odlewniczy. Mosiądz jest ponadto wrażliwy na kontakt z chlorem, który wywołuje proces odcynkowania.

Zastosowanie mosiądzów

Z mosiądzów odlewniczych wykonywane są części maszyn i silników, śruby okrętowe oraz części wykorzystywane w przemyśle chemicznym, komunikacyjnym, okrętowym i lotniczym. Mosiądz wykorzystywany jest również do produkcji wyrobów śrubowych, takich jak śruby, nakrętki, podkładki, wkręty, pręty gwintowane, szczególnie dobrych do połączeń statycznych.

Mosiądze o wysokiej zawartości niklu, zwane od charakterystycznego srebrnego połysku „nowym srebrem” wykorzystywane są do produkcji sztućców, naczyń stołowych, wyrobów artystycznych i jubilerskich, części sprężynujących różnych urządzeń. Mosiądze z dodatkiem ołowiu są natomiast wykorzystywane są do produkcji przez obróbkę skrawaniem między innymi elementów mechaniki precyzyjnej i optyki.

Mosiądze wykorzystywane są też do wytwarzania powłok ochronnych i ozdobnych na przedmioty wykonane ze stali lub innych stopów.