Jakie wkręty do płyt gk?
Płyty kartonowo-gipsowe to popularne rozwiązanie, przyspieszające budowę i obniżające jej koszty. Wykorzystuje się je m.in. w ściankach działowych czy podwieszanych sufitach modułowych. Co jednak stosuje się do ich łączenia? W tym wpisie wyjaśniamy, jakie wkręty do płyt gk wybrać!
Jakie wkręty do płyt gk?
Przed rozpoczęciem prac trzeba oczywiście wiedzieć, jakie wkręty do płyt gk wybrać. Wkręty umieszcza się w stelażach, które wykonuje się z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są modele z PVC oraz stopów stali.
Na rynku istnieje wiele rodzajów wkrętów, dostosowanych do profilu. Wkręt musi mieć odpowiednią wytrzymałość, tak by był w stanie utrzymać płytę oraz jej stelaż. Z tego względu znaczenie ma głębokość osadzenia, a także rodzaj podłoża.
Przede wszystkim rozróżnia się dwa rodzaje wkrętów do gk:
- do regipsów, przeznaczone do tworzenia połączeń profili, na których osadza się płyty; zwykle wytwarza się je z wysokiej klasy stali ocynkowanej;
- do łączenia profilu z samą płytą, gwarantujące lepsze osadzenie; zapobiegają przemieszczaniu się podczas montażu i znacznie ułatwiają proces budowy.
Wkręty do gk są niezwykle ważnym elementem podczas prac montażowych, ponieważ zapewniają stabilność ścianek. Do tego dają dużą swobodę w zakresie tworzenia modułowych projektów.
Rodzaje wkrętów do gk
Istnieje kilka rodzajów wkrętów do gk, dostosowanych do stosowanych profili. Aby uzyskać stabilne połączenie, trzeba odpowiednio je dobrać. Do wyboru są:
- wkręty do profili drewnianych,
- wkręty do profili aluminiowych,
- wkręty do stelaży z blachy ocynkowanej.
Wszystkie odmiany są wykorzystywane przy stawianiu ścian działowych, a także sufitów podwieszanych oraz tworzenia specjalnej zabudowy, np. w garażu czy łazience.
Najrzadziej spotykaną odmianą są wkręty do płyt gk do profili drewnianych. Niektórzy używają ich jednak np. przy docieplaniu poddaszy albo składaniu mebli.
Jaka długość wkrętów do płyt gipsowych? Rozmiary dostępne na rynku
Kiedy wiadomo już, jakie profile będą zastosowane do płyt i wybierze się odpowiedni typ, znaczenie mają jeszcze wymiary łączenia. Jak ocenić, jaka długość wkrętów do płyt gipsowych będzie odpowiednia?
Zwykle łączenia te są dostępne w trzech wariantach:
- blachowkręt do płyt gipsowych TN 3,5 x 25 mm,
- wkręt do płyt gipsowych TN 3,5 x 35 mm,
- wkręt do płyt gipsowych TB 3,5 x 35 mm.
Dwa pierwsze warianty są przeznaczone do regipsów o grubości do 0,7 mm, a ostatni do tych o wymiarach od 0,7 do 2,25 mm. Można również znaleźć specjalne wkręty nawet do 130 mm.
Gwinty najczęściej mają długość do 55 milimetrów. Wkręty do 55 mm mają gwinty podwójne drobnozwojne, a modele powyżej – większe pojedyncze drobnozwojne albo podwójne grubozwojne.
Poza wartościami podanymi w mm przy opisach można zauważyć też skróty TN i TB, które oznaczają:
- TN – do mocowania płyt gipsowo-kartonowych do profili z blachy 0,7 mm;
- TB – do mocowania płyt gipsowo-kartonowych do profili ościeżnicowych z blachy 2,0 mm.
Niekiedy można spotkać oznaczenie TD, co odnosi się do wkrętów typu „pchełka”.
Ile wkrętów na płytę gk?
Po dobraniu odpowiednich elementów pozostaje jeszcze kwestia tego, ile wkrętów na płytę gk należy zastosować. Przede wszystkim znaczenie ma:
- rozstaw wkrętów – 25 cm lub 75 cm,
- przesunięcie wkrętów przy połączeniach pionowych – od 2 do 3 cm,
- odległość wkrętów od krawędzi płyty – od 1 do 1,5 cm,
- odległość wkrętów od sufitu oraz podłogi – do około 10 cm.
Do tego należy pamiętać, że nie powinno się przykręcać płyt do profili obwodowych UW. Mając na względzie wszystkie opisane powyżej zagadnienia można prawidłowo ustalić liczbę wkrętów potrzebnych do montażu.
Szukasz profesjonalnych wkrętów do płyty gk? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy szeroki wybór profesjonalnych łączeń, dedykowanych także do płyt karton-gips. W razie pytań zachęcamy do kontaktu.