Jak odkręcić zapieczoną i zardzewiałą śrubę?

Skorodowana śruba może sprawiać niemałe kłopoty przy próbie jej wykręcenia. W tym przypadku trzeba zachować ostrożność, ponieważ przy zastosowaniu nieodpowiedniej metody można zerwać gwint, co znacznie utrudni usunięcie elementu i przysporzy wielu innych problemów. W tym wpisie wyjaśniamy, jak odkręcić zardzewiałą śrubę!

Jak odkręcić zapieczoną śrubę?

Skorodowane elementy łączne to dość powszechne zjawisko, szczególnie przy starszych konstrukcjach, dlatego warto wiedzieć, jak odkręcić zapieczoną śrubę.

Popularnym rozwiązaniem jest użycie nafty – jest to tani, prosty sposób. Środek ten jest dostępny praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Jego właściwości penetrujące pozwalają poluzować rdzę, co ułatwia wykręcenie śruby. Po aplikacji nafty trzeba jednak odczekać, nawet kilkadziesiąt godzin. Proces można nieco przyspieszyć naruszając strukturę śruby, uderzając w nią młotkiem (wtedy płyn przedostanie się do pęknięć).

Na rynku dostępne są również specjalne preparaty penetrujące, dedykowane m.in. do zapieczonych śrub, takie jak np. słynny CX-80. Z reguły działają szybciej, ale są zdecydowanie droższe.

Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?

Przy kłopotach z odkręceniem zardzewiałej śruby można wspomóc się palnikiem acetylenowotlenowym. Z jego pomocą należy rozgrzać metal – wysoka temperatura sprawi, że zacznie się rozszerzać, co ułatwi wyjęcie elementu. Metoda ta wymaga jednak precyzji, ponieważ wiąże się z ryzykiem przypadkowego oparzenia się, a także uszkodzenia innych części konstrukcji.

Nowocześniejszą alternatywą jest zastosowanie specjalnego podgrzewacza indukcyjnego. Urządzenie jest wyposażone w falownik, który przekształca prąd z sieci o napięciu 220V na prąd o wysokiej częstotliwości. Doprowadza to do powstania pola magnetycznego, które przyczynia się do podniesienia temperatury otoczenia. Cały proces trwa tylko kilkanaście sekund.

Mamy nadzieję, że dzięki podanym przez nas metodom na odkręcenie zardzewiałych i zapieczonych śrub uda Ci się sprawnie oraz bezpiecznie usunąć stare łączenia. Potrzebujesz nowych elementów? Sprawdź naszą bogatą ofertę śrub. W razie potrzeby chętnie pomożemy je dobrać. Skontaktuj się z nami!