Jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką?

Jak odkręcić wyrobioną śrubę, nie tracąc czasu i nerwów? Taki kłopot to mało przyjemne, ale niestety dość częste zjawisko. Istnieje na szczęście kilka sposobów na to, by szybko się z nim uporać, bez ryzyka uszkodzenia narzędzi. Z tego wpisu dowiesz się, jak odkręcić śrubkę z wyrobioną główką!

Jak wykręcić wyrobioną śrubę?

Przy kręceniu śruby gwint pozostaje nieruchomy? Oznacza to, że główka została „przekręcona”, czyli doszło do wyrobienia gwintu. Co zrobić w tej sytuacji? Każdy majster powinien wiedzieć, jak wykręcić wyrobioną śrubę.

Najlepiej zaopatrzyć się w zestaw uniwersalnych kluczy nasadowych. Jeśli jednak mimo odpowiedniego spasowania śruba ani drgnie, należy użyć młotka – najpierw uderza się w łeb śruby, a następnie w klucz. Metoda ta wymaga jednak wyczucia, ponieważ jeśli włoży się zbyt dużo siły, można doprowadzić do uszkodzenia łącza i samej śruby. Odpowiednie uderzenie pomoże zmusić gwint do ruchu, ale nie wolno przesadzać.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę krzyżakową?

Wyrobienie się główki w śrubce krzyżakowej jest dość kłopotliwe, ale można temu zaradzić.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę krzyżakową? Pierwszy sposób wymaga użycia miękkiego, gumowego materiału (np. kawałek balonu lub gumka recepturka), który należy umieścić między główką a wkrętakiem. Guma wypełnia żłobienia i zwiększa tarcie, ułatwiając wykręcenie elementu.

Jeśli śruba może zostać uszkodzona w tym procesie, można zastosować jedną z bardziej inwazyjnych metod. Trzeba jednak pamiętać, że po wszystkim element nie będzie nadawał się już do użytku.

Popularnym rozwiązaniem jest rozwiercenie główki albo zbicie jej boków, tak by dało się ją wyciągnąć kombinerkami.

Można również zastosować piłkę do metalu, by pogłębić rowki, tak by śrubokręt lepiej dopasował się do elementu.

Jeśli nie dysponuje się specjalnymi narzędziami, zawsze można też spróbować lekko wbić wkrętak w główkę, stukając w jego uchwyt – tutaj trzeba jednak uważać na to, by nie uszkodzić narzędzia.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę torx?

Na koniec warto jeszcze opisać jak odkręcić wyrobioną śrubę z gniazdem sześciokarbowym (torx).

Najłatwiej jest zastosować bit gwiazdkowy, który nie jest zbyt kosztownym narzędziem. Specjalne ząbki odpowiednio dostosowują się do wyrobionych rowków na główce śruby, dzięki czemu łatwiej jest ją wykręcić.

W niektórych przypadkach konieczne może być uszkodzenie śruby, poprzez zastosowanie większego bita – wbija się go za pomocą młotka.

Kolejnym inwazyjnym sposobem jest rozpiłowanie śruby, celem stworzenia nacięcia, w które da się włożyć płaski śrubokręt.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą uporać się z problemem wyrobionych śrub. Potrzebujesz nowych elementów tego typu? Sprawdź naszą ofertę – posiadamy szeroki wybór różnych odmian śrub w dobrych cenach.